8

O nás & história

Pechy-Country-House-History_0007

O nás & história

3

O nás & história

Pechy-Country-House-History_0008

O nás & história

Súčasnosť

NÁŠ PÉCHY COUNTRY HOUSE JE STAROSTLIVO ZREKONŠTRUOVANÝ NA INTÍMNY BOUTIQUE HOTEL. CELÉ SÍDLO JE OÁZOU ŠTÝLOVEJ ELEGANCIE, KDE DBÁME NA LEGENDÁRNU POHOSTINNOSŤ A NOBLESU.

"HISTÓRIA PRETRVÁVA VĎAKA TÝM, KTORÍ REŠPEKTUJÚ MINULOSŤ A VERIA V BUDÚCNOSŤ."

DNEšným majiteľom PÉCHY COUTRY house je MAJITEĽKA KLÁRA SZAKALL DE LOSONCZ, VNUČKA GEORGA A KLÁRY PÉCHY DE PÉCHUJFALU.

Staré rozprávky o dávno stratenom svete ako majitelia cenných majetkov a veľkých panstiev ma sprevádzali počas môjho putovania životom. Študovala som a pracovala ako medzinárodná novinárka v oblasti architektúry vo Švajčiarsku, vydala som sa a narodili sa mi dvaja úžasní synovia. Šťastné časy, netušiac, že osud má pre mňa ešte pripravenú veľmi zvláštnu výzvu: Zamilovala som sa totiž do ruíny. Vlastne do niekoľkých zrúcanín - na Slovensku.

Predstavte si kaštieľ, ktorý bol raným domovom mojej mamy, s rozpadnutými múrmi a prepadnutou strechou. Vedľa neho vyrabovaná hosťovská vila a úplne schátraný domček záhradníka. Bývalý anglický park džungľa, les katastrofa - o zaniknutom tenisovom kurte a bazéne ani nehovoriac. To všetko chátralo kvôli nášmu vyvlastneniu za komunistického režimu.

Rekonštrukcia nášho bývalého majetku si vyžiadala asi 25 rokov môjho života a stále je čo robiť. Dnes som však hrdá na to, že som zachránila malý kúsok európskej histórie.

Život je o tom, že sny sa stávajú skutočnosťou, keď je človek odvážny. Teraz, keď sa do starých múrov opäť nasťahoval život, radosť a harmónia, môžeme pokračovať v rozprávaní našich starých príbehov a začať nové. Dúfam, že naši hostia si pobyt užijú a budú sa tu cítiť rovnako príjemne ako v starých časoch.

Srdečne sa teším na vašu návštevu.

Barbora sa v Péchy čoskoro udomácnila a stala sa typickou paničkou. Veľmi sa angažovala v miestnej komunite a začala poskytovať obci mnohé štedré dary. Objednala a zaplatila výstavbu katolíckeho kostola oproti kaštieľu. Ten tam dodnes stojí s cibuľovou vežou a gotickým oltárom od Majstra Pavla z Levoče, sochára a tvorcu najvyššieho dreveného gotického oltára na svete. V roku 1818 dala pred hlavným vchodom do tohto kostola postaviť kupolovité mauzóleum pre svojho milovaného manžela - dodnes sa v ňom nachádzajú rakvy manželov. Okolo roku 1800 sa mierny svah okolo kaštieľa premenil na dvojhektárový anglický park s francúzskou záhradou.

bol kráľovským poradcom počas vlády cisárovnej Márie Terézie. Spolu s manželkou Zsófiou, rodenou Usz de Uszfalva, boli zemepánmi a patrónmi Hermanoviec (Hermány). Príbeh ich syna Františka Péchyho de Péchujfalu, cisárskeho komisára, ktorý vládol nad okolitými pozemkami a dedinami, sa spomína ako veľký ľúbostný príbeh tej doby: Keď Franciscus požiadal o ruku Barboru Bereczkyovú, dcéru bardejovského šľachtica, dostal odpoveď: "áno". Jej súhlas bol však spojený s podmienkou: Franciscus jej mal postaviť nový kaštieľ na kopci svojho panstva. Jej želanie sa splnilo výstavbou súčasného kaštieľa v neoklasicistickom štýle, ktorý bol v tom čase módny.

RODINNÝ

PORTRÉT

POČAS

PRECHÁDZKY

V LESE

V ROKU

1925

George Péchy de Péchujfalu a jeho manželka Klára,

(née Bánó de Tapolylucska et Kükemezö), vlastnili do roku 1945 Kaštieľ Péchy, liehovar, panské gazdovstvo, rozsiahle lesy a ornú pôdu. V roku 1929 postavili hosťovskú vilu pre svojich príbuzných z Budapešti, ktorí si užívali dovolenku na vidieku. Medzi obľúbené zábavy v tom čase patrili poľovačky, pikniky v prírode, prechádzky na koči, návštevy príbuzných v okolitých kaštieľoch, plesy v Budapešti a výlety do historických miest Prešov (Eperjes) a Košice (Kassa). Na radosť všetkých sa postavili pri kaštieli aj tenisový kurt a bazén napájaný sladkou vodou z priľahlého potoka. Na konci druhej svetovej vojny, keď regiónom prechádzali Sovieti, bol George Péchy zajatý sovietskymi vojakmi a držaný v zajateckom pracovnom tábore v v pohorí Kaukazu. Zomrel tam v roku 1945 v dôsledku hrozných podmienok, ktoré bol nútený znášať.

Klára, (née Bánó de Tapolylucska et Kükemezö)

mohla žiť v jednej izbe vyrabovaného kaštieľa so svojou jedinou dcérou Klárou až do roku 1948. Potom ich z dediny vyhnali, pričom si mohli vziať so sebou každá jeden malý kufor. Až do polovice päťdesiatych rokov žili v malej usadlosti neďalekom údolí. V roku 1945 komunistický režim skonfiškoval celý majetok rodiny Péchy. Budovy slúžili ako školy, ale časom sa z nich stali ruiny a park sa zmenil na džungľu. V 90. rokoch 20. storočia, počas reštitúcií bývalých socialistických krajín, boli časti pôvodného majetku vrátené. Vnučka Georga a Kláry Péchy de Péchujfalu sa ujala celoživotnej úlohy obnoviť a zachrániť stáročia staré rodinné dedičstvo - rekonštrukcie parku, obnovy domov a oživenia lesov.

Časová os

1555

1997 - súčastnosť

1790

1300 N. L.

1945

ŠĽACHTICTVO UDELENÉ KRÁĽOM FERDINANDOM I.

KLÁRA SZAKALL DE LOSONCZ,

KAŠTIEĽ

A KOSTOL

KONFIŠKÁCIA KOMUNISTICKÝM REŽIMOM

Villa Hermani Superior et Inferior

Celý majetok Georga Péchyho de Péchujfalu a jeho manželky Kláry, (rodená Bánó de Tapolylucska et Kükemezö), bol rodine skonfiškovaný.

Franciscus Péchy de Péchujfalu stavia kaštieľ v neoklasicistickom štýle. Jeho manželka Barbora (rodená Bereczky) daruje obci katolícky kostol.

Rodový titul sa mení na Péchy de Péchyujfalu, ich hlavným majetkom je Pečovská Nová Ves a okolie. Majetok v Hermanovciach neskôr získavajú sobášom.

Vnučka posledných majiteľov, obnovuje panstvo z jeho ruín a zachraňuje tak jeho históriu a tradíciu pre ďalšie generácie.

Prvá písomná zmienka o osade je uvedená v patentových listoch okolo roku 1300 ako "Villa Hermani Superior et Inferior".

Sledujte nás na Instagrame

Kontakt

Email:

adresa

+421 910 850 214